Düğün Mekanı Ne Zaman ve Nasıl Seçilmelidir?

En erken ne zaman düğün mekanı seçebilirim?

Hem mekan sahipleri hem de organizatörler en çok 1 sene, en az 6 ay öncesinden düğün için mekan seçiminin yapılmasını şiddetle tavsiye ediyor. Yok artık, dediğini duyar gibiyiz. Özellikle büyük şehirlerde her sene yapılan düğün sayısının yüzbinlerle ifade edildiğini, bu düğünlerin bir çoğunun haftasonu yapıldığını, dini bayramların da tarih seçiminde sana bazı kısıtlamalar getireceğini söylesek...Yeterince ikna edici olur muyuz acaba?

Bütün bunlara ek olarak sen de pek çok gelin adayı gibi düğününü yaz aylarında yapmak niyetindeysen, seçeneklerin düşündüğünden de az olabilir. Kısacası düğün mekanını seçmek için acele et!

Peki en geç ne zaman?

Düğün mekanı rezervasyonunu bir sene önceden yapacaksan, fiyatların bir sene öncesinin tarifesine uygun olacağını ve bunun sana yaklaşık %30'luk bir avantaj sağlayacağını unutma. Yani bu sene haziran ayında bir sonraki haziran ayındaki düğünün için yapacağın rezervasyonun fiyatı, bir sonraki senenin ocak ayında yapacağın fiyattan daha uygun olacak. Karar senin. Bizce rezervasyonunu yaptırmak için hiç vakit kaybetme!

En önemli etkenler

Diğer belirleyici etkenler arasında davetli sayısı, düğünün yapılacağı mevsim, düğün açık alanda olacaksa yedek kapalı mekanın olup olmadığı ve düğün mekanının çözüm ortaklarını tercih etmeme hakkının olup olmadığı geliyor. Örneğin iki yüz kişilik bir düğün için havuz başı mekanları tercih etmemelisin, havuzun etrafında davetlilerin birbirine ulaşmak için koşturmasını istemiyorsan elbette.

Ayrıca yağış riski olan ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılacak düğünler için anlaşırken, düğün sırasında olası bir yağışta alternatif bir çözüm üretileceğinden emin olmalısın. Son olarak, kimi mekanların anlaşmalı olarak çalıştığı düğün organizatörü, düğün fotoğrafçısı gibi çözüm ortakları vardır. Bu firmalardan hangi konularda destek alabileceğini iyice öğren.

Uzmanlar uyarıyor

Düğün organizatörlerinin ısrarla uyardıkları birinci konu düğün mekanının davetliler açısından kolay ulaşılabilir olması. Uygun fiyatlı olduğu için şehrin biraz dışında seçebileceğiniz bir düğün mekanı ulaşım problemi yüzünden katılımın azalmasıyla sonuçlanabilir. Altın Koru’da ise böyle bir endişeniz olmasın şehir merkezine yalnızca 5 dakika mesafedeyiz, üstelik geniş otopark alanımız davetlilerinize derin bir nefes aldıracak.

Kıssadan Hisse

Özetle aktarmak gerekirse düğün mekanını seçmek için ideal zamanlama düğünden önceki 1 yıl ile 6 ay arasında. Kafanıza yatan mekanlar arasında eleme yaparken ise dikkat etmeniz gerekenler; fiyat, mevsim, davetli sayısı, mekanın yeri, içki ve müzik limitleri ve son olarak mekanın anlaşmalı olduğu çözüm ortakları. İşte düğün mekanı seçerken bilmen gerekenlerin tamamı bunlar.